piątek, 9 sierpnia 2013

Zalety i wady leasingu

O zaletach i wadach leasingu napisano wiele artykułów i publikacji. Trudno jednak rozstrzygnąć, jak bardzo opłacalny jest leasing w oderwaniu od sytuacji firmy, która go rozważa. Warto pamiętać, że tylko dokładna analiza i rozeznanie w rynku przyczyni się do podjęcia właściwej decyzji. Z drugiej jednak strony, można pokusić się o analizę leasingu i pokazanie, jak działa on na współczesnym rynku.

Kiedy leasing, kiedy kredyt?

Podmioty prawne, jak i osoby fizyczne, które ubiegają się o kredyt w banku wiedzą, że jego uzyskanie nie jest łatwe. W tym przypadku należy pamiętać o tym, że będzie trzeba wypełniać stosy dokumentów i załatwiać wszystkie formalności, w tym również stosowne zaświadczenia o wysokości zarobków. W tym też przypadku leasing może być znacznie wygodniejszy, gdyż jego dostępność jest znacznie szersza aniżeli produktów bankowych. Podmiot, który z niego chce skorzystać, nie koniecznie musi posiadać dużą zdolność kredytowa.

Sankcje? Windykacja?

Polityka windykacyjna banków sprowadza się do wypracowania kompromisu. Bank liczy w tym przypadku na współpracę z kredytobiorcą i gdy ten zgłasza brak płynności finansowej lub chwilowe trudności, jest w stanie przystać na zmniejszenie rat lub przesunięcie ich terminu. Kwestia ta zupełnie inaczej wygląda w przypadku leasingu. Tutaj podmiot, który zawiera stosowną umowę, musi liczyć się z bardzo surowymi konsekwencjami w przypadku, gdy będzie on zalegał ze spłatą należności. Co prawda, wszystko zależy od zapisów, które zostały zawarte w umowie, niemniej jednak nie można wykluczyć, że ta po prostu zostanie zerwana, zaś leasingodawca znajdzie się w poważnych kłopotach.


 Źródło zdjęcia: http://www.alejamiedziana.pl/

Podsumowanie

Osoby, które zainteresował leasing maszyn lub też samochodów osobowych czy też ciężarowych, powinny dokładnie zapoznać się z poniższą tabelką. Powinna ona pomóc im w podjęciu stosownej decyzji lub też przynajmniej przybliży temat zalet i wad leasingu.


Zalety leasingu
Wady leasingu
Korzystne polisy ubezpieczeniowe.
Cena pojazdów może być wyższa nawet do 10% niż w przypadku zakupu.
Prosta procedura.
Ryzyko utraty pieniędzy, gdy bankrutuje firma leasingowa.
Znacznie większa dostępność.
Sankcje przy zaleganiu ze spłatami rat leasingowych.
Zdolność kredytowa zainteresowanego podmiotu może być znacznie niższa niż w przypadku starań o kredyt w banku.
Stosunkowo drogi, czasem znacznie bardziej opłaca się kredyt – konieczność dokonania stosownych wyliczeń.
Brak angażowania własnego kapitału.
Konieczność spłaty rat leasingowych nawet w przypadku utraty przedmiotu leasingu.




0 komentarze:

Prześlij komentarz

Share

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More