poniedziałek, 25 listopada 2013

Leasing oprogramowania komputerowego

Program komputerowy, aplikacja, oprogramowanie komputerowe... wymieniać można by było w nieskończoność. Dzisiejsi użytkownicy komputerów stacjonarnych, jak i laptopów korzystają z najróżniejszych programów, które mają pozwolić im na zakończenie projektu lub też stworzenie określonego dzieła. Część z aplikacji ułatwia pracę w biurze, bez części nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Leasing oprogramowania komputerowego nie jest jednak w naszym kraju modny. Dlaczego? Czy nie odstraszają nas wysokie ceny? 

Podstawową kwestią jest stwierdzenie faktu, iż leasing oprogramowania i sprzętu komputerowego różnią się od siebie niejednolitym charakterem prawnym. Dzieje się tak dlatego, że samo oprogramowania – w myśl prawa cywilnego – nie jest rzeczą. W związku z powyższym, każda umowa leasingowa ma tu mieszany charakter. Idąc dalej tym tropem, należy pamiętać, że umowa leasingu będzie możliwa tylko wówczas, gdy sprzęt komputerowy będzie odgrywał znaczącą rolę lub też – inaczej mówiąc – będzie składnikiem przeważającym. W innym przypadku nie będzie możliwe zastosowanie umowy leasingu. 

Leasing na oprogramowanie komputerowe? Klienci nie są chętni.
Źródło obrazka: http://it4corp.pl/

Sytuacja tego rodzaju leasingu

Podobnie, jak w przypadku innych rodzajów leasingu, także i ten nie jest popularny w naszym kraju. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wśród klientów indywidualnych jest małe zainteresowanie taką formą, zaś firmy – w większości przypadków – stawiają na wykup licencji. W ten sposób rynek ten jest bardzo ograniczony w naszym kraju, choć, co należy podkreślić, nie zawsze tak było. 

Sprzęt komputerowy kupujemy za gotówkę lub na raty.
Źródło obrazka: http://www.urk.com.pl/

Statystyka przemawia 

Okazuje się, że jeszcze kilka lat temu, w czasach rozwoju komputerów taka forma leasingu była bardzo popularna. Z punktu widzenia ewentualnego zużycia sprzętu komputerowego, dziwić może ewentualny brak chętnych właśnie na leasing. W odróżnieniu od polskiego rynku znacznie bardziej dynamicznie rozwija się rynek europejski – aktualnie niemal 8% wszystkich transakcji leasingu ruchomego dotyczy właśnie leasingu sprzętu komputerowego lub też oprogramowania.

1 komentarze:

Ciekawy tekst. Ja właśnie sama obecnie zgłębiam temat leasingu. Tym bardziej, że znaczną część pieniędzy ostatnio zainwestowałam we wdrożenie w swojej firmie systemu ERP - tu możecie znaleźć więcej informacji. Ale liczę, że przyczyni on się do rozwoju mojej firmy.

Prześlij komentarz

Share

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More