środa, 13 listopada 2013

Leasing nieruchomości – wciąż mało znana forma

W krajach Europy Zachodniej leasing nieruchomości jest znany i często stosowany. W Polsce wciąż to mało popularny rodzaj leasingu. Dlaczego tak się dzieje? Co warto wiedzieć o leasingu domów, mieszkań czy też powierzchni biurowych?

W naszym kraju rozwój leasingu nieruchomości przypada na drugą połowę lat 90-tych XX wieku. Źródeł takiego stanu rzeczy doszukiwać należy się przede wszystkim w ówczesnej gospodarce. Trudności w dostępie do nieruchomości, jak również problem z kredytami pod nieruchomość czy też nawet wysokie koszty opłat skarbowych czy konieczność dwukrotnego płacenia za opłaty notarialne – wszystko to powodowało, że wiele osób nie było stać na zakup mieszkania. To właśnie oni poszukiwali alternatywnych możliwości, zaś zalet takiej formy jest – wbrew wszystkiemu – bardzo dużo.

Leasing nieruchomości jest wciąż popularny.
Źródło obrazka: http://inwestycjebiurowe.pl/

Co z zaletami?

Wśród najważniejszych zalet leasingu nieruchomości wymienić można kilka. Przede wszystkim warto podkreślić fakt, iż jest to bardzo korzystna forma finansowania inwestycji, która to jednocześnie umożliwia ewentualne zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych na lokalnym rynku. W tym przypadku inwestor pozyskuje środki pod kolejne inwestycje, zaś konsument otrzymuje to, na czym mu zależy, czyli powierzchnię mieszkalną w atrakcyjnej cenie i to bez konieczności zaciągania długoletnich kredytów. Ponadto, w przypadku umowy leasingu nie można zapomnieć o możliwości ewentualnego wykupienia nieruchomości po określonej cenie. Dodatkowym atutem jest fakt, iż istnieje – przez korzystającego – możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zarówno odsetek, jak i kosztów amortyzacji. 

Mieszkania wolimy kupować niż brać w leasing.
Źródło obrazka: http://www.zawisza.net.pl/

Co mówią statystyki?

W ostatnich latach leasing nieruchomości cieszy się coraz większą popularnością. Ze statystyk można również wysunąć wniosek, że najczęściej umowy podpisywane są na okres od 8 do 16 lat. Ponadto, w zależności od roku, w Europie leasing to od 16 do nawet 23% wszystkich transakcji, jakie dokonywane są na rynku. Z tych też liczb jasno wynika, że rynek wciąż oczekuje na nowe oferty, nie ma również problemu ze znalezieniem zainteresowanych właśnie na leasing nieruchomości. 
Najczęściej obiektem leasingu są te obiekty, które przeznaczone są pod działalność gospodarczą. Mowa zwłaszcza o budynkach przemysłowych, jak również handlowych. Dużą popularnością cieszą się również powierzchnie biurowe oraz hotele. Najrzadziej leasingiem – zwłaszcza współcześnie – zainteresowane są osoby indywidualne. Wynika to przede wszystkim z faktu powiększenia ilości inwestycji oraz większą dostępnością do kredytów hipotecznych.

1 komentarze:

Bardzo ciekawe informacje. Właśnie ze znajomym zastanawiamy się nad taką formą prowadzenia własnego biznesu i wykorzystania tej jeszcze nie do końca zagospodarowanej przestrzeni. Mamy już pierwsze analizy wraz ze współpracą z tą firmą http://jezak.pl/en/about-me/ i liczymy, że niedługo przystąpimy do dzieła.

Prześlij komentarz

Share

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More