czwartek, 22 sierpnia 2013

Leasing czy kredyt samochodowy – oto, jest pytanie!

Zakup samochodu może być dużym obciążeniem zarówno dla budżetu domowego, jak i firmowego i to niezależnie do tego, czy płatność będzie ratalna czy też przedmiot zostanie zakupiony za gotówkę. Alternatywą dla wydania sporej gotówki czy też zaciągnięcia zobowiązania z banku jest leasing. Zanim jednak decyzja zostanie podjęta, każdy zainteresowany szczegółowo powinien zapoznać się z różnicami, jakie występują pomiędzy obiema ofertami.

Kiedy kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy w każdy przypadku jest kredytem celowym, co oznacza, że większość banków, jak i instytucji finansowych pokrywa 100% kosztów związanych z jego nabyciem. Oprocentowanie, w takim przypadku zależne jest od kilku czynników. Pod uwagę bierze się okres kredytowania, wartość przedmiotu i jego stan – czy jest to pojazd nowy lub używany. Istotna jest także waluta, w jakiej kredyt zostanie zaciągnięty.
W przypadku zainteresowania się ofertami banków czy też innych instytucji finansowych, należy wziąć pod uwagę fakt, iż podmiot udzielający kredyt będzie chciał się zabezpieczyć na wypadek niemożności spłat rat przez kredytobiorcę. W tym przypadku mowa zarówno o zaświadczeniach o dochodach, jak również zastawie rejestrowym, przewłaszczeniu czy też cesji z praw polisy AC.

Źródło obrazka: http://www.sxc.hu/


Co w przypadku leasingu?

Leasing samochody, czy leasing maszyn to zawsze – najprościej i ogólnie mówiąc – przekazanie praw. W tym przypadku leasingodawca oddaje w użytkowanie leasingobiorcy pojazd, za który ten drugi uiszcza stałą, miesięczną opłatę określoną ściśle w zawartej pomiędzy stronami umowie. W tym przypadku raty leasingowe podmiot spłaca z bieżących dochodów, które uzyskuje przy pomocy właśnie użyczonego dobra.
Warto zauważyć, że leasing generalnie podzielić można na dwa typy – finansowy i operacyjny. Gdy zainteresowane strony zawierają umowę tego pierwszego, leasingobiorca ma możliwość wykupu pojazdu, jeżeli w umowie została zawarta stosowna klauzula.

Co lepsze?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, które z rozwiązań jest lepsze. Warto pamiętać, że każde ma swoje wady, jak i zalety. W przypadku kredytu należy pamiętać o zabezpieczeniu, w tym zwłaszcza uciążliwym zastawie rejestrowym. Z drugiej jednak strony, kredyt może być znacznie tańszy niż leasing. Pod uwagę należy także wziąć brak angażowania swoich środków finansowych i fakt, iż raty leasingowe są stałe, niezmienne, czyli niezależne od tego, co dzieje się na rynku. Dobra analiza pozwoli jednak rozwiązać wszelkie wątpliwości i odpowie na pytanie, jakie rozwiązanie będzie korzystniejsze.



impuls-leasing.pl - Twój dostawca maszyn!

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Share

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More